-
A 3-5. és 21. ciklusnapi hormonsor
Ez a bevezető vizsgálat gyakorlatilag, amikor megnézik, hogy milyen hormonértékek mellett működik, vagy sem, a ciklusod. A ciklusod 3-5. napján a következő hormonokat vizsgálják:
- FSH: a tüsző érését serkentő hormon.
- TSH: a pajzsmirigyet serkenti hormontermelésre. Azt mondják, 1-2 mIu/l között ideális a mennyisége teherbeeséshez.
- LH: ez a hormon váltja ki az ovulációt.
- Prolaktin: a tejtermelésért felelős hormon. Szintje stressz hatására megemelkedhet, akadályozva ezzel a teherbeesést.
- Tesztoszteron: férfi nemi hormon, ami a női petefészekben is jelen van. Emelkedett szintje szintén felelős lehet a nehezített teherbeesésért.
- Ösztradiol: az ösztrogének egyik fajtája, az érésben lévő tüsző termeli, szükség van rá a méhnyálkahártya felépüléséhez.
21. napon csak akkor érdemes újra vérvételre menned, ha a 14. napon ovuláltál. Ha hosszabb a ciklusod, akkor az ovuláció után 1 héttel kell menned a vérvételre, ahol a progeszteron szintedet nézik meg.
- Progeszteron: ez a hormon jelzi, hogy volt-e peteérésed, ugyanis a megrepedt tüsző helyén létrejövő sárgatest állítja elő. Fontos szerepe van az embrió beágyazódásában, valamint a várandósság korai szakaszában ez a hormon felelős a terhesség fenntartásáért.
2. Follikulometria, azaz ultrahangos peteérés figyelés
Normál, 28 napos ciklus esetén a 10-12. ciklusnapon van az első ultrahang, ahol megnézik, milyen állapotban van a petefészek, melyikben ábrázolódik domináns tüsző, valamint hogy hány milliméteres a nyálkahártya. Ebből az ultrahangból ki tudják számolni, hogy körülbelül mikor lesz petérés, vagy visszarendelnek 1-2 nap múlva ultrahangra újra. A tüszőrepedés után is megnézik még egyszer, hogy rendben lezajlott-e a folyamat.
Itt ugye az is kiderülhet, hogy nincs peteérés, nincs domináns tüsző, a petesejt lassabban növekszik, mint kéne neki vagy PCOS áll fenn.
3. Inzulinrezisztencia vizsgálat
Na, ez az állapot, amiről én még nem hallottam orvosokat egyformán nyilatkozni. Van aki el sem fogadja, hogy van ilyen betegség, és vannak azok, akik mind-mind más és más referenciaértéktől számítják az inzulinrezisztencia meg vagy meg nem létét. A szakma finoman szólva sem egységes ennek az anyagcserezavarnak a megítélésében.
Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet a normál vércukorszintet csak nagyobb mértékű inzulintermeléssel képes elérni. A magas inzulinszintek pedig sajnos képesek hátráltatni a petefészek petesejt termelését, ezáltal hosszabbá, rendszertelenebbé válhatnak a menstruációs ciklusok. Az állapot visszafordítható a megfelelő étrend / 160 gr CH naponta/, mozgás, inzulinérzékenyítő gyógyszer alkalmazásával.
A vizsgálat pedig abból áll, hogy megnézik a 0 perces cukor- és inzulinszinted, majd egy 75 grammos cukoroldatot kell meginnod, és ezután 60 majd 120 perccel is vesznek tőled vért, és ugyancsak a vércukor és inzulin szintedre kíváncsiak.
4. A férfiak termékenységi vizsgálata
Bizony, ez is nagyon fontos, hiszen a nők és férfiak nagyjából ugyanolyan arányban felelősek a meddőségért. Ilyenkor az ondó mennyiségét ás minőségét vizsgálják.
5. Hiszteroszkópia, azaz méhtükrözés
Ezzel a vizsgálattal a méh belső felszínét tekintik meg. Így képet kapnak a méh alaki jellemzőiről, esetleges belső elváltozásairól, pl. méhpolip, mióma.
6. Petevezető átjárhatósági vizsgálat
Ennek létezik röntgenes, ultrahangos, valamint laparoszkópiás beavatkozással végzett formája. A szervezet számára legkevésbé megterhelő az ultrahangos eljárás. A legteljesebb képet azonban a laparoszkópiás eljárással végzett feltárás adja. Ilyenkor derülhet fény az elzáródás mellett, akár endometriózisra is, ami más eljárással nem feltétlenül deríthető ki.
7. PCT, azaz posztkoitális teszt
A tesztet 6-10 órával a szerelmes együttlét után végzik, kenetet vesznek a méhnyakváladékból. A nyák és a spermiumok kölcsönhatását vizsgálják ilyenkor. Ha nincs spermium a nyákban, az azt jelenti, hogy a nő immunrendszere a spermiumok ellen fordul, és elpusztítja azokat.
8. Vírus és egyéb fertőzések vizsgálata vérmintából
Általában a HIV és Hepatitis vírusokat szűrik így.
9. A méhnyakváladék vizsgálata
Vannak fertőzések pl. az ureaplasma, mycoplasma baktérium által terjesztettek, amik gyulladást idézhetnek elő a méhnyakban, és ez megakadályozza, hogy a spermiumok feljussanak a petevezetőhöz, ahol megtörténhetne a megtermékenyítés.
10. Génvizsgálat
Protombin, Leiden gének vizsgálata. Ha a Protombin és a Leiden gén hibás, az nem engedi az embrió beágyazódását.
Persze ezeken felül még sokféle vizsgálat elvégzése lehetséges, de ez a 10-es “csomag” mindenképpen kiindulópont. A +1 pedig a rákszűrés, amit minden évben el KELL végeztetni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: